In the demo shown in the class, a ball emitting a frequency of 320Hz attached to
ID: 1474375 • Letter: I
Question
In the demo shown in the class, a ball emitting a frequency of 320Hz attached to a 1.2m long string was put in rotational motion in a horizontal plane. If the angular velocity of the rotating ball is 15.0rad/sec, and the plane of rotation is leveled with your ear. Find: {Put the answers in the boxes below}; The highest and lowest frequencies detected by you. If the minimum sound level heard by the person is 79.0 dB when you are fardeast to the rotating ball, 4.90 m away, what is the maximum sound level heard by the you Assume that the speed of sound is 343 m/s.Explanation / Answer
sound level= 10*log(I/Io ) ; For minimum level
79= 10log(I/I0);
I=107.9 ;
But I=P/(4*pi*r2) where P- source power