For the object above of mass 3kg find he net force(magnitude and direction). The
ID: 1479026 • Letter: F
Question
For the object above of mass 3kg find he net force(magnitude and direction). The acceleration. 2) How much tension must a rope withstand if it is used to accelerate a 3) A 10kg mass is lowered by a rope.The tension in the rope is 80N. What is the acceleration of the mass? Use Newton's second law. If the coefficient of kinetic friction between a 30kg crate and the floor is 0.2,what force would be required to accelerate the crate at 2m/s^2 across the floor? What forcewould be needed to move the crate at steady speed across the floor? 4) Info g=9.8m/sJ Fnet = ma w=mg FK = mu k,mgExplanation / Answer
1) Given that F1= 10 N
F2 = 20 N
F3 = 16 N
Fnet = F1+F2-F3 = 10+20-16 = 14 N along F1 and F2
Fnet = m*a
accelaration a = Fnet/m = 14/3 = 4.67 m/s^2
2) Fnet = m*a =
T-mg = m*a =
T = m(g+a) = 1000*(9.81+2) = 11810 N
3) mg-T = m*a
(10*9.81)-80 = 10*a
accelaration a = 1.81 m/s^2
4) A) F-f = m*a
F is the applied force f is the frictional force
f =mu_k*m*g = 0.2*30*9.81 = 58.86 N
F = ma+f = (30*2)+(58.86) = 118.86 N
B) steady speed means accelaration a = 0 m/s^2
then F = f = 58.86 N