For the object above of mass 3kg find The net force(magnitude and direction). Th
ID: 1480830 • Letter: F
Question
For the object above of mass 3kg find The net force(magnitude and direction). The acceleration. How much tension must a rope withstand if it is used to accelerate a 1000kg car upward at 2m/s? Use Newton's second law. A 10kg mass is lowered by a rope. The tension in the rope is 80N. What is the acceleration of the mass? Use Newton's second law. If the coefficient of kinetic friction between a 30kg crate and the floor is 0.2,what force would be required to accelerate the crate at 2m/s^2 across the floor? What force would be needed to move the crate at steady speed across the floor?Explanation / Answer
1) a Nett force is F3 + F2 - F1
= 26 newtons direction will be towards right
b force= mass * acc
26 = 3 * acc acc= 26/3= 8.66 m/s2
2) F = M* a
tension is F = 1000 * 2= 2000 newtons
3) similarly 80 = 10* acc
acc= 80/10 = 8 m/s2
4 a) force reqd to overcome weight + friction
4 b) staedy speed will be to overcome friction which is 0.2 * 30* 9.8 = 58.8 N