A 3800kg open railroad car coast along with a constant speed of 8.6 m/s on a lev
ID: 1480926 • Letter: A
Question
A 3800kg open railroad car coast along with a constant speed of 8.6 m/s on a level track. Snow begins to fall vertically and fills the car at a rate of 3.5 kg/min. Ignoring friction with the tracks, what is the speed of the car after 90min?Please show all working Thanks A 3800kg open railroad car coast along with a constant speed of 8.6 m/s on a level track. Snow begins to fall vertically and fills the car at a rate of 3.5 kg/min. Ignoring friction with the tracks, what is the speed of the car after 90min?
Please show all working Thanks
Please show all working Thanks
Explanation / Answer
After 90 mins the train will have collected 315kg snow. New mass of train = 3800+315 = 4115kg
Momentum before = momentum after
3800*8.6 = 4115*V2
V2 = 7.9 m/s