Consider a system consisting of two long, concentric solenoids, as shown below i
ID: 1481212 • Letter: C
Question
Consider a system consisting of two long, concentric solenoids, as shown below in cross section. The current in the outer solenoid is I1 = 1.00 A, while the current in the inner solenoid is I2 = 1.82 A flowing in the opposite direction. The outer solenoid has 104 turns per centimeter, and the inner solenoid has 126 turns per centimeter.
a)Find the magnetic field strength in the region between the two solenoids. Enter your answer as a positive number if the field points up.
b) Find the magnetic field strength inside the inner solenoid. Enter your answer as a positive number if the field points up.
098000000000Explanation / Answer
Here is how I think you can solve it.
n= 104/cm outer solenoid
n= 126/cm for inner solenoid.
A) B= uo*n* i -------> 4pi *10^-7* 1050*1.00/ 10^-4= 13.19 mT
B) b inner = 4pi *10^-7*1250*1.82/10^-4=28.58
B= B inner- B outer ----> 28.58-13.16= 15.42