A small 350-gram ball on the end of a thin, light rod is rotated in a horizontal
ID: 1485254 • Letter: A
Question
A small 350-gram ball on the end of a thin, light rod is rotated in a horizontal circle of radius 1.1 m
Part A
Calculate the moment of inertia of the ball about the center of the circle.
Express your answer using two significant figures.
Part B
Calculate the torque needed to keep the ball rotating at constant angular velocity if air resistance exerts a force of 0.029 N on the ball. Ignore the rod's moment of inertia and air resistance.
Express your answer using two significant figures.
I = kgm2Explanation / Answer
moment of inertia of object R distance from rotation axis = MR^2
MOI of ball = (350/1000) (1.1)^2 = 0.4235 Kgm2
= 0.42 kgm2
for constant velocity
net torque = 0
Torque required (in other direction) = 0.029 *1.1
= 0.0319 Nm
=0.032 Nm