Please solve and explain! 1. An organ pipe, open at both ends, is 5.20 m long. W
ID: 1488664 • Letter: P
Question
Please solve and explain!
1. An organ pipe, open at both ends, is 5.20 m long. What it its fundamental frequency? The speed of sound in air is 343 m/s.
2. Two acrobats flying through the air grab and hold onto each other in midair as part of a circus act. Once acrobat has a mass of 60 kg and has a horizontal velocity of 5 m/s just before the grab. Another acrobat has a mass of 50 kg and has a horizontal velocity of -3 m/s just before the grab. Their horizontal velocity immediately after they grab onto each other is
Explanation / Answer
1. f = nv/2L (in Hz)
n = 1 for the fundamental
v = 343m/s
L = 5.2m
f= 343/(2*5.2)
=32.98 Hz
2. Inelastic:
60kg(5) + 50kg(-3) = (110kg) v(final)
v(f) = 1.36m/s