Part B What is the current in the circuit in (Figure 2) ? Suppose that E2 = 9.0
ID: 1490779 • Letter: P
Question
Part B
What is the current in the circuit in (Figure 2) ? Suppose that E2 = 9.0 V and E3 = 14.0 V .
Express your answer with the appropriate units. Enter positive value if the current is clockwise and negative value if the current is counterclockwise.
Part C
What is the current in the circuit in (Figure 3) ? Suppose that E4 = 4.0 V and E5 = 9.0 V .
Express your answer with the appropriate units. Enter positive value if the current is clockwise and negative value if the current is counterclockwise
Explanation / Answer
Part A
effective emf in the circuit
E = E2 -E1
E = 9 - 14 = -5V
effective resistance of the circuit
R = 180+150 = 330 ohms
current
I =E/R = -5/330 = 0.0151 A
I = -15.1 mA
Part B
effective emf
E = E4-E5
E = 4-9 =-5 V
effective resistance
R = 5+10+10+15+5 = 45 ohms
current I =E/R
I = -5/ 45 = - 0.11 A