Strength of Cobalt-60 Source Due in 2 hours, 7 minutes Many radioisotopes have i
ID: 1491638 • Letter: S
Question
Strength of Cobalt-60 Source Due in 2 hours, 7 minutes Many radioisotopes have important industrial, medical, and research applications. One of these is 60Co, which has a half-life of 5.20 years and decays by the emission of a beta particle (energy 0.310 MeV) and two gamma photons (energies 1.17 MeV and 1.33 MeV). A scientist wishes to prepare a 60Co sealed source that will have an activity of at least 10.8 Ci after 25.0 months of use. If the activity is 10.8 Ci, how many 60Co atoms are in the source? Tries 0/10 What is the minimum number of nuclei in the source at the time of creation? Tries 0/10 What is the minimum initial mass of 60Co required? Tries 0/10
Explanation / Answer
1) First we need to find the number of atoms when the activity is 10.8Ci
R=L*N ------------------(1) L - decay constant,
L = ln(2) / Half Life -------------------(2)
From (1) and (2)
R = ln(2) * N / half_life
N = R * half_life / ln(2)
Here R is given in Ci, so you have to convert it to Bq by multiplying it by 3.7*10^(10), (1 Ci = 3.7*10^(10)Bq )
N = (10.8 * 3.7*10^(10)) * (5.2*365*24*60*60) / (ln(2)) = 9.4539*1019
N = 9.4539*1019
2)
Now use the equation,
N = No * exp (-Lt)
N is the number we just found, t is the time in seconds (25 months =25/12 years)
No = N * exp (+Lt)
No = N * exp ( ln(2) * t / half_life )
No =9.4539*1019 * exp (ln (2) * (25/12)/ 5.2)
No = 1.2480 * 10^20
3)
Initial mass = N0/NA *60 =0.012434 g