Considering the question Answer the question: if the golf ball rolls 53 m over a
ID: 1492740 • Letter: C
Question
Considering the question
Answer the question:
if the golf ball rolls 53 m over a horizontal surface after it hits the ground and before it stops. Assuming the acceleration is constant when it slows down, what is the linear acceleration of the ball?
Please answer in detail.
85 A golf ball is launched at an angle of 20° to the horizontal, with a speed of 60 m/s and a rotation rate of 90 rad/s. Neglecting air drag, determine the number of revolutions the ball makes by the time it reaches maximum height.Explanation / Answer
from the kinematic equation
v^2 - u^2 = 2as
a = 0- ( 60 m/s)^2/ 2 ( 53 m)
= 33.96 m/s^2