A metal rod is pulled to the left with a constant velocity along two parallel me
ID: 1496316 • Letter: A
Question
A metal rod is pulled to the left with a constant velocity along two parallel metal rails connected with a strip of metal at one end, as shown in the diagram on the left. A magnetic field, B, equal to 0.55 T points out of the page. If the rails are separated by 35 cm and the speed of the rod is 67 cm/s to the left, what emf is generated? If the rod has a resistance of 18 omega and the rails have negligible resistance, what is the current in the rod and in what direction does it flow clockwise or counterclockwise? What force is required to pull the bar to the left at the constant speed speed of 67 cm/s?Explanation / Answer
2)a) flux = BLVt
emf = dflux/dt = BVL = 0.55*0.67*0.35 = 0.128 V Answer
b) current = emf/R = 0.128/18 = 7.11 mA clockwise Answer
c) force = ILXB = 0.00711*0.35*0.55 = 1.368 mN towards left Answer