Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal rod is forced to move with constant velocity = 55.0 cm/s along two paral

ID: 2135148 • Letter: A

Question

A metal rod is forced to move with constant velocity = 55.0 cm/s along two parallel metal rails, connected with a strip of metal at one end, as shown in the figure. A magnetic field B = 0.25 T points out of the page. The rails are seperated by 25.0 cm.


a) what emf is generated?


b)If the rod has a resistance of 16.0 ? and the rails and connectors have negligible resistance, what is the current in the rod?


c)At what rate is energy being tranferred to thermal energy?

A metal rod is forced to move with constant velocity = 55.0 cm/s along two parallel metal rails, connected with a strip of metal at one end, as shown in the figure. A magnetic field B = 0.25 T points out of the page. The rails are seperated by 25.0 cm.

Explanation / Answer

the EMF is equal to the rate of change of flux through the coil.
1.EMF is given by E = BVL = 0.250*0.55*0.25 = 0.0343 V
2.now the current is E/R = 0.0343/16=0.00214 A
3.P=I^2 *R=(0.00214)^2 *16 =7.32x10^-5