Consider the window (of area 0.75 m 2 ) of an airplane. If the pressure inside t
ID: 1498179 • Letter: C
Question
Consider the window (of area 0.75 m2) of an airplane. If the pressure inside the plane is atmospheric pressure, while the pressure outside is 15 % of Patm, find the magnitude of the force on the window. Ignore the velocity of the airplane (i.e., ignore Bernoulli’s effect).
Is the force directed towards the inside of the airplane or towards the outside of the airplane?
Towards the inside of the airplane.
Towards the outside of the airplane.
Impossible to tell which way the force points.
Explanation / Answer
inside pressure is Patm = 1.015*10^5 Pa
Outside pressure is Pout = 0.15*1.013*10^5 = 0.15195*10^5 Pa
then the direction of force is always from high pressure region to low pressure region
in this problem the direction of force is Towards the outside of the airplane
magnitude of force is F = dP*A = (1.013-0.15195)*10^5*0.75 = 6.45*10^4 N