Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The focal length of the diverging lens here is 57 cm. If tut object with height

ID: 1500148 • Letter: T

Question

The focal length of the diverging lens here is 57 cm. If tut object with height h = 0.8 cm is located at d = 45 cm., what is the height of the image in cm? Positive means upright. 0.4471 0.5231 0.6120 0.7160 08377 09802 1.1468 1.3417 A professor cannot focus her vision on anything that is further away than 1.7 meters. What glasses dots she need (in diopters)? -8 0 -6.4 -1.2 -0.59 2.3 5.8 6.3 7.5 The objective lens in a laboratory microscope has a focal length of 3.30 cm and provides an overall magnification of 1.10-10^2. What is the focal length of the eyepiece if the distance between the two lenses is 29.5 cm? Assume a relaxed viewing distance of 25.0 cm. (in cm) A telescope consists of a mirror with radius of curvature 14 m and an eyepiece of focal length 1.4 cm. Approximately what is the magnitude of its angular magnification? 500 565 638 721 815 921 1041 1176

Explanation / Answer

For diverging lens,

f = - 57 cm

and object distance , do = 45 cm

Applying lens equation to find image distance (di),


1/f = 1/do + 1/di

1/(-57) = 1/45 + 1/di

di = - 25.15 cm


and magnification, m = hi/ho = - (di/do)

hi / 0.8 = - (-25.15 / 45)

hi = 0.4471


Ans (A)