Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The focal length of the diverging lens here is 57 cm. If an object with height h

ID: 1500158 • Letter: T

Question

The focal length of the diverging lens here is 57 cm. If an object with height h = 0.8 cm is located at d = 45 cm., what is the height of the image in cm? Positive means upright. A 0.4471 B 0.5231 C 0.6120 D 0.7160 E 0.8377 F 09802 G 1.1468 H 1.3417 A professor cannot focus her vision on anything that is further away than 1.7 meters. What glasses does she need (in diopters)? A -8 0 B -6 4 C -1-2 D -0 59 E 2.3 F 5.8 G 6.3 H 7.5 The objective lens in a laboratory microscope has a focal length of 3.30 cm and provides an overall magnification of 1.10 10^2. What the focal length of the eyepiece if the distance between the two lenses is 29.5 cm? Assume a relaxed viewing distance of 25.0 cm. (in cm) A 0.43 B 0.53 C 0.67 D 0.83 E 1 04 F 1.30 G 1.63 H 2.03 A telescope consists of a mirror with radius of curvature 14 m and an eyepiece of focal length 1.4 cm. Approximately what is the magnitude of its angular magnification? A 500 B 565 C 638 D 721 E 815 F 921 G 1041 H 1176

Explanation / Answer

6)
f = - 57 cm
h = 0.8 cm
do = 45 cm

We know,
1/f = 1/di + 1/do
-1/57 = 1/di + 1/45
di = - 25.15 cm

hi/ho = - di/do
hi/0.8 =25.15/45
hi = 0.4471 cm

(7)
1/f = - 1/di + 1/do
1/f = - 1/di + 0
P = - 1/1.7
P = - 0.59

(8)
fo = 3.30 cm
L = 29.5 cm

M = L/fo * 25/fe
1.1 * 10^2 = 29.5/3.30 * 25/fe
fe = 2.03
Focal length of eye piece, fe = 2.03


(4)
Angular magnifiction, M = fo/fe
Where, fo = R/2 = 1400/2 = 700 cm
fe = 1.4 cm

M = 700/1.4
M = 500