Need help with all parts (a-d) Thanks. A laser beam is incident on two slits wit
ID: 1500243 • Letter: N
Question
Need help with all parts (a-d)
Thanks.
A laser beam is incident on two slits with separation d = 0.016 mm. A screen is placed L = 12 m from the slits. The wavelength of the laser light is lambda = 3250 A. theta_1 and theta_2 are the angles to the first and second bright fringes above the center of the screen. Express sin(theta_1) in terms of d and lambda. Express sin(theta_2) in terms of d and A. Express the distance between the two bright fringes on the screen,y, in terms of theta_1,theta_2 and L. Solve for the numcrical value of y in meters.Explanation / Answer
slit separation, d=0.016 mm
distance between slit and screen, L=1.2 m
wave length, lambda=3250 Ao = 3250*10^-10 m
a)
use,
d*sin(theta1)=n1*lambda
==>
sin(theta1)=n1*lambda/d
sin(theta1)=1*lambda/d
sin(theta1)=lambda/d
b)
d*sin(theta2)=n2*lambda
==>
sin(theta2)=n2*lambda/d
sin(theta2)=2*lambda/d
sin(theta2)=2*lambda/d
c)
here,
sin(theta1)=y1/L
and
sin(theta2)=y2/L
==>
y=y2-y1
y=L*sin(theta2)-L*sin(theta1)
y=L*(sin(theta2)-sin(theta1)) ----->
or
y=L*(2*lambda/d-lambda/d)
y=L*lambda/d --------------->
d)
y=L*lambda/d
=(1.2*3250*10^-10)/(0.016*10^-3)
=0.024375 m
=24.375*10^-3 m