Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please solve 9, and if you can, please solve 10. The thin uniform rod in the fig

ID: 1500248 • Letter: P

Question

Please solve 9, and if you can, please solve 10.

The thin uniform rod in the figure below has length 8.0 m and can pivot about a horizontal, frictionless pin through one end. It is released from rest at angle theta = 36 degree above the horizontal. Use the principle of conservation of energy to determine the angular speed of the rod as it passes through the horizontal position. rad/s The rigid body shown in the figure below consists of three particles connected by massless rods. It is to be rotated about an axis perpendicular to its plane through point P. If M = 0.39 kg, a = 50 cm, and b = 70 cm, how much work is required to take the body from rest to an angular speed of 5.0 rad/s? J

Explanation / Answer

Ki + Ui = Kf + Uf

0 + mgh = Iw^2/2 + 0

I = ML^2/3

h = Lsintheta/2

mgLsintheta/2 = 1/2 *ML^2/3

w = sqrt(3gsintheta/L)

w = 1.47 rad/s