Part B A small block is attached to an ideal spring and is moving in SHM on a ho
ID: 1502022 • Letter: P
Question
Part B
A small block is attached to an ideal spring and is moving in SHM on a horizontal, frictionless surface. When the amplitude of the motion is 0.090 m, it takes the block 2.51 s to travel from x = 0.090 m to x = -0.090 m. If the amplitude is doubled, to 0.180 m, how long does it take the block to travel from x = 0.180 m to x = -0.180 m? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. If the amplitude is doubled, to 0.180 m, how long does it take the block to travel from x = 0.090 m to x = -0.090 m ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
A)
Time period = 2.51s x 2 = 5.02 s
amplitude changes does not affect the period time
T= 2pi m/k
New period time = same as old time = 5.02 s
for x = 0.180m to x = -0.180m it will take half of time period
time = 5.02/2 = 2.51 s
B)
Y=Asin(wt)
A=0.18
w=2*pi*f=(2*pi)/T
= 1.2516t
time to reach 0.09
y=0.09
we get 0.09=0.18sin(1.2516t)
hence 1.2516t=pi/6.
hence t=0.4183seconds
but from going from 0.09 to -0.09
it will be 2*0.4183 seconds=0.1750 seconds