I need to solve PART C please... Part A: Part A: Calculate the oscillation frequ
ID: 1505761 • Letter: I
Question
I need to solve PART C please...
Part A:
Part A: Calculate the oscillation frequency of the circuit?
f = 2.85 kHz
Part B:
Calculate the energy stored in the capacitor at time t=0 ms (the moment of connection with the inductor)?
U = 0.118 J
Part C:
Calculate the energy stored in the inductor at t = 1.30 ms?
??????
Part A:
Part A: Calculate the oscillation frequency of the circuit?
f = 2.85 kHz
Part B:
Calculate the energy stored in the capacitor at time t=0 ms (the moment of connection with the inductor)?
U = 0.118 J
Part C:
Calculate the energy stored in the inductor at t = 1.30 ms?
??????
Explanation / Answer
(c) Calculate the energy stored in the inductor at t = 1.30 ms.
When the voltage across the capacitor = 0 and the voltage across the inductor = 0, the current is a maximum and we know that
0.118 J = ½*L*I² => I = sqrt[(2*0.118)/(0.26*10^-3)] = 30.12A
I(t) = 30.12*sint = 30.12*sin(2f) = 30.12sin(2*3.14*2850) = -10.23 A
I(0.0013) = -10.23 A
½*L*I² = 1/2*0.260*10^-3*10.23^2 = 0.0136 J