Assume that the three blocks in Figure P4.27 move on a frictionless surface and
ID: 1507647 • Letter: A
Question
Assume that the three blocks in Figure P4.27 move on a frictionless surface and that a 42.0 N force acts as shown on the number 3 block. The masses of the three blocks are m1 = 0.8 kg, m2 = 2.6 kg and m3 = 4.6 kg Determine the acceleration given this system. Determine the acceleration given this system.
Answer: 5.25 m/s^2 (in m/s^2) Show me how this was gotten
Determine the tension in the cord connecting the number 3 and the number 1 blocks.
Answer: 17.85 N (in N) I just need help figuring out how this was gotten please.
Determine the force exerted by the number 1 block on the number 2 block.
Explanation / Answer
Application of Newton's second law to connected masses. Applied force acts on masses m1 =0.8 kg, m2 =2.6kg, m3 =4.6kg.
a) F = 42 N acceleration a = F / ( m1+m2+m3) =42 / 8 = 5.25 m/s2
b) F - T2 = m3 * a
42 - T2 = 4.6 * 5.25 ------ -T2 = 24.15 - 42 ---- T2 = 17.85 N
c) F = m2* a = 2.6 * 5.25 = 13.65 N