Assume that the three blocks in Figure P4.27 move on a frictionless surface and
ID: 2142630 • Letter: A
Question
Assume that the three blocks in Figure P4.27 move on a frictionless surface and that a F = 34 N force acts as shown on the m = 4.0 kg block.
Figure P4.27. http://www.webassign.net/sf/p4_27alt.gif
(a) Determine the acceleration given this system
Assume that the three blocks in Figure P4.27 move on a frictionless surface and that a F = 34 N force acts as shown on the m = 4.0 kg block. Determine the acceleration given this system m/s2 (to the right) Determine the tension in the cord connecting m and the 1.0 kg blocks. Determine the magnitude of the force exerted on the 2.0 kg block by the 1.0 kg block.Explanation / Answer
a). acceleration = net force/total mass = 34/(4+1+2) = 4.86 m/s^2 b). for 4 kg block; F - T = m*a => 34 - T = 4*4.86 => T = 14.56 N c). force exerted on 2kg block = mass of 2kg block*acceleration = 2*4.86 = 9.72 N