In a circuit, a current of 2.0A is drawn from a battery. The current then divide
ID: 1513779 • Letter: I
Question
In a circuit, a current of 2.0A is drawn from a battery. The current then divides and passes through two resistors in parallel. One of the resistors has a value of 64 Ohm and the current through it is 0.40A. What is the value of the other resistor? 8.0 Ohm 16 Ohm 24 Ohm 32 Ohm An electron moves through a region of crossed electric and magnetic fields. The electric field E = 200 V/m and is directed straight down. The magnetic field E = 0.80T and is directed to the left. For what velocity v of the electron into the paper will the electric force exactly cancel the magnetic force? 2500 m/s b4000 m/s 5000 m/s 8000 m/sExplanation / Answer
21)from given data two resistors are in parallel then total current=sum of currentsthruogh these resistors
i=i1+i2
here i=2A,i1=0.4A then i2=1.6 A
i1=V/R1 0.4=V/64......V=25.6V
hen i2=V/R2
R2=V/i2=25.6/1.6=16 ohm
22) given data printing mistake here E=200v/m is wrong it may be E=2000 v/m
B=0.8 T speed v=?
v=E/B=2000/0.8=2500m/s