Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MasteringPhysics Chapter 14-Google Chrome G https://session.masteringphysics.com

ID: 1514637 • Letter: M

Question

MasteringPhysics Chapter 14-Google Chrome G https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID 56100043 Phys201-2016-Spring Chanter 14 Problem 14.15 Problem 14.15 Part A A 1.00 kg block is attached to a spring with spring constant 14.5 N/m While the block is sitting at rest, a student hits it with a hammer and almost The amplitude of the subsequent oscillations? Express your answer with the appropriate units. instantaneously gives it a speed of 30.0 em/s What are cm Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part B The block's speed at the point where r 0.300 A? Express your answer with the appropriate units Value Units Submit My Answers Give Up

Explanation / Answer

(a) At the mean position x =0, hammer imparted kinetic energy

0.5 mv^2 = total energy = kinetic at x =0
TE = 0.5 *1*(0.3)^2 = 0.045 Joules
when the spring stretches to the maximum, x = A
total energy = elastic potential energy = 0.5 k A^2

using energy conservation
1/2 k A^2 = 0.045
A^2 = 0.045*2/k = 0.09/14.5 = 0.08 m
A = amplitude = 8 cm

(b) let block speed be V, at x = 0.3A = 0.024 m
0.5 kx^2 + 0.5 mV^2 = total energy = 0.045

V^2 = [0.09 - kx^2]/m
V^2 = [0.09 - 14.5*(0.024)^2]/1
V = 0.285 m/s
= 28.5 cm/s