Mercury is poured into a U-tube as shown in Figure The left arm ot the tube has
ID: 1518313 • Letter: M
Question
Mercury is poured into a U-tube as shown in Figure The left arm ot the tube has cross-sectional area A_1 of 10.6 cm^2, and the right arm has a cross-sectional area A_2 of 5.50 cm^2. Two hundred grams of water are then poured into the right arm as shown in Figure (b). Determine the length of the water column in the right arm of the U-tube. Given that the density of mercury is 13.6 g/cm^3, what distance h does the mercury rise in the left arm? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculation.Explanation / Answer
if mercury goes up by a distance h
water comes down by
hw = hA1/A2
hw = 1.927 h
therefore for equilibrium
(1.927 + 1)h x 13.6 = 36.3 x 1
h = 0.9118cm