For the calculations below, use the following values: lambda = 650 nm L = 55 cm
ID: 1518787 • Letter: F
Question
For the calculations below, use the following values:
lambda = 650 nm
L = 55 cm
1. Calculate the theoretical wdith of the central maximum for a single slit of width a = 0.16 mm. To do this, calculate the distance, y, between the center of the screen and the first order minimum in each direction ( m = 1 and m =-1) and add them together.
2. Claculate the theoretical distance between the the second order maxima (m = 2 and m = -2) for a single slit of width a = 0.16 mm
3. Calculate the theoeretical distance betwen the central maximum (m = 0) and a first order maximum (m = 1 or m = -1) for two slits with separation d = 0.25mm
Explanation / Answer
1.
y = lambda*a/L
width of central maxima = 2*y
= 2*lambda*a/L
= 2*(650*10^-9)*(0.16*10^-3)/(0.55)
= 3.782*10^-10 m
2.
required distance = = 5*lambda*a/L
= 5*(650*10^-9)*(0.16*10^-3)/(0.55)
= 9.445*10^-10 m
3..
required distance = lambda*d/L
= (650*10^-9)*(0.25*10^-3)/(0.55)
= 2.955*10^-10 m