Part A What is the volume V of a sample of 3.80 mol of copper? The atomic mass o
ID: 1519038 • Letter: P
Question
Part A
What is the volume V of a sample of 3.80 mol of copper? The atomic mass of copper (Cu) is 63.5 g/mol, and the density of copper is 8.92×103kg/m3.
Express your answer in cubic centimeters to 3 significant figures.
Part B
Consider 5.00 mol of liquid water.
What volume is occupied by this amount of water? The molar mass of water is 18.0 g/mol.
Imagine the molecules to be, on average, uniformly spaced, with each molecule at the center of a small cube. What is the length of an edge of each small cube if adjacent cubes touch but don't overlap?
Explanation / Answer
A)
let m is the mass of given sample.
apply, nof moles = mass/molae mass
n = m/M
==> m = n*M
= 3.8*63.5
= 241.3 grams
= 0.2314 kg
Now Apply, density = mass/volume
==> volume = mass/density
= 0.2314/(8.92*10^3)
= 2.59*10-5 m^3 <<<<<<<<--------------------------Answer
B) mass of water, m = 5*18
= 90 grams
= 0.09 kg
we know, density of water = 1000 kg/m^3
volume = mass/density
= 0.09/1000
= 9*10^-5 m^3 <<<<<<<<--------------------------Answer
no of molecules present in the given sample, N = n*Na
= 5*6.023*10^23
= 3.012*10^24
now, N*L^3 = Volume of the sample
L = (V/N)^(1/3)
= (9*10^-5/(3.012*10^24))^(1/3)
= 3.1*10^-10 m <<<<<<<<--------------------------Answer