Assume that your shower is 2.40 m (about 7.89 ft ) tall and can be modeled as a
ID: 1519596 • Letter: A
Question
Assume that your shower is 2.40 m (about 7.89 ft ) tall and can be modeled as a stopped organ pipe.
Part C
What is the frequency of the fundamental harmonic for standing waves in this shower?
Express your answer in Hertz to three significant figures.
_________
Part D
What are the wavelengths of the second and third harmonics for this shower?
Express your answers in meters to three significant figures.
Part E
What are the frequencies of the second and third harmonics for this shower?
Express your answers in Hertz to three significant figures.
ffund =_________
HzExplanation / Answer
C.
Assuming the speed of sound is 343 m/s, then
f = v / = 343m/s /
assuming we're talking about an organ pipe closed at one end (not all of them are!).
In the case of a system with two different ends (as in the case of a tube open at one end), the closed end is a node and the open end is an antinode. The first resonant frequency has only a quarter of a wave in the tube. This means that the first harmonic is characterized by a wavelength four times the length of the tube
_n = 4*L / n
fundamental = 4 * 2.4m / 1 = 9.60 m
f = v / = 343m/s / 9.60m = 32.6 Hz
part D
third harmonic _3 = 2 / 3 = 6.4 m
part E
f_3 = 3*343m/s / 6.4m = 160.78 Hz
If you know the speed of sound to be some other value, then use that.
Harmonics for a system with two different ends*
* such as a pipe with one end open and one end closed
†In this case only the odd harmonics resonate, so n is an odd integer.