Assume that your shower is 2.40 m (about 7.89 ft ) tall and can be modeled as a
ID: 1519952 • Letter: A
Question
Assume that your shower is 2.40 m (about 7.89 ft ) tall and can be modeled as a stopped organ pipe.
Part A
What will we have at the floor and ceiling, displacement nodes or antinodes?
Express your answer as "nodes" or "antinodes".
nodes
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What is the wavelength of the fundamental harmonic for standing waves in this shower?
Express your answer in meters to three significant figures.
4.80
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
What is the frequency of the fundamental harmonic for standing waves in this shower?
Express your answer in Hertz to three significant figures.
32.6
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; One attempt remaining; Try Again
Part D
What are the wavelengths of the second and third harmonics for this shower?
Express your answers in meters to three significant figures.
6.4
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
Part E
What are the frequencies of the second and third harmonics for this shower?
Express your answers in Hertz to three significant figures.
161
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
fund =4.80
mExplanation / Answer
a) Nodes. Because at closed ends we have nodes in organ pipes
b) here fundamental harmonic is given by
L = lamda/2. as it is closed at both ends
so , lamda = 2.4*2 = 4.8 m
c) we have speed of sound = 343.3 m/s at room temp.
so v = lamda*frequency
so frequency = v/lamda
= 343.3/4.8 = 71.5 Hz , depends on temperature as sound's speed changes
d) 1st overtone : L=1*lamda
so lamda(1) = 2.4m
2nd overtone : L=1.5*lamda
So lamda = 2.4/1.5 = 1.6 m
e) 1st overtone
we have f = (2/2L)*v
so f1 = (1/2.4)*343.3 = 143 Hz
2nd overtone
f2 = (3/2L)*v
so f2=(3/4.8)*343.3 = 214.6 Hz