Two alpha particles (helium nuclei), each consisting of two protons and two neu-
ID: 1520581 • Letter: T
Question
Two alpha particles (helium nuclei), each consisting of two protons and two neu- trons, have an electrical potential energy of 6.49×1019 J.
What is the distance between these par- ticles at this time? The Coulomb constant is 8.98755 × 109 N · m2/C2, the elemental
charge is 1.6021 × 1019 C, and the eration due to gravity is 9.8 m/s2.
Answer in units of m.
008 10.0 points
accel-
A charge moves a distance of 1.3 cm in the direction of a uniform electric field having a magnitude of 241 N/C. The electrical potential energy of the charge decreases by 89.80 × 1019 J as it moves.
Find the magnitude of the charge on the moving particle. The electrical potential en-
Explanation / Answer
r = k*q1*q2/U = 9 x10^9 * 3.2 x 10^-19 * 3.2 x 10^-19 / 6.04 × 10^19 J = 1.53 x 10^-9 m
Q = W / Ed = 89.8 x 10^-19 / 241 * 0.013 = 28.66 x 10^-19 C