Two alpha particles (heliumnuclei), each consisting of two protons and two neutrons, have anelectrical potential energy of 6.35 × 1019 J. Given: ke = 8.98755 × 109Nm2/C2 , qp =1.6021 × 1019 C, and g = 9.8m/s2 . What is the distance between these particles at this time?Answer in units of m. Two alpha particles (heliumnuclei), each consisting of two protons and two neutrons, have anelectrical potential energy of 6.35 × 1019 J. Given: ke = 8.98755 × 109Nm2/C2 , qp =1.6021 × 1019 C, and g = 9.8m/s2 . What is the distance between these particles at this time?Answer in units of m.