Assume the truck is going at v0 = 25 m/s, and you\'re 20 m behind the truck. You
ID: 1521814 • Letter: A
Question
Assume the truck is going at v0 = 25 m/s, and you're 20 m behind the truck. You decide to accelerate at a = 1.0 m/s2 to pass the truck. To pass safely, you also want to pass the truck by 20 m before moving back to the lane.
The correct answer to Part A is 8.94 s. Please explain why.
A.) Estimate the time interval needed to pass a semi-trailer truck on a highway.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B) If you are on a two-lane highway, how far away from you must an approaching car be in order for you to safely pass the truck without colliding with the oncoming traffic? Assume the speed of an approaching car is also 25 m/s.
Explanation / Answer
lets say time taken is t
then displacement for truck = 25t
Displacement required = 25t + 40 m = 25t + 0.5*1*t^2
t = 8.944 s
Distance = 25t + 25t + 40 = 487.2 m