Two balls A and B have an elastic collision. Before the collision, he kinetic en
ID: 1522221 • Letter: T
Question
Two balls A and B have an elastic collision. Before the collision, he kinetic energies of all A and B are 18. 0 J and 2. 0 J, respectively. After the collision, ball A has a kinetic energy of 8. 0 J and ball B has o speed of 4. 0 m/s. What is the mass of Ball B? kg. 17 A mass of 4. 10 kg in lifted bertically from rest a distance of 1. 60m by a constant up ward, applied force of 52. 7 N. What is the work done in joulse by the applied force and the work done in joules by the force of gravity? J, J. 18 Saltwater has greater density than f resk water. A boat floats in both fresh and saltwaters. In which fluid does the boat sink more? a) Dresh water b) salt water c) It sinks the same in both d) It depends on the weight of the boat e) It depends on the volume of the boatExplanation / Answer
16)
for the elastic collision
kinetic energy before collision = kinetic energy after collision
18 + 2 = 8 + (1/2)m*(4)^2
m*(4)^2 = 24
m = 1.5 kg [mass of ball B]
17)
work done by the applied force = F*d = 52.7*1.6 = 84.32 J
work done by the gravity = mgh = 4.1*9.8*1.6 = 64.28 J
18)
the boat will sink in fresh water more.
option a