Mas s: Ho7\' Chapter 6 Work, Energy, the Conservation of M Energy and Power ure
ID: 1523343 • Letter: M
Question
Mas s: Ho7' Chapter 6 Work, Energy, the Conservation of M Energy and Power ure https/isession.masteringphysics.com/myct/temview?offset next&assignmentProblemID; 73212635 6W201TPEIRIS signed in as yasmin ibrahim Chapter 6- Work Energy the Problem 6.4 previous l 2 of 16 l nex oblem 6.4 art A How much work did the movers do (horizontally) pushing a 18o-kg crate 106 m across nough foor without acceleration, if the effective coefficient of friction was 0.50? Express your answer using two significant figures. w Submit My Answers up Feedback Continue ProvideExplanation / Answer
as there is no acceleration, total pushing force is balanced by friction force.
friction force=friction coefficient*normal force
=0.5*mass*g
=0.5*180*9.8
=882 N
then work done=force*distance
=882*10.6
=9349.2 J