An engineer is to design a runway to accommodate airplanes that must gain a grou
ID: 1524790 • Letter: A
Question
An engineer is to design a runway to accommodate airplanes that must gain a ground speed of 360. km h (approx, 225 mi/h) before they can take off. These planes are capable of being accelerated uniformly at the rate of 3.60 Times 10^4 km/h^2. How many kilometers long must the runway be? How many seconds will a plane need to accelerate to take-off speed. A plane flying at the speed of 150, m/s is accelerated at a rate of 5.00 m/s^2. What is the plane's speed at the end of 10.0 seconds? What distance has it traveled? A Tokyo express train is accelerated from rest at a constant rate of 1.00 m/s for 1.00 minute. How far does it travel during this time? 10. In vacuum tube, an electron is accelerated uniformly from rest to a speed of 2.60 Time 10^5 m/s during a time 10 period of 6.50 Times 10^-2 seconds. Calculate the acceleration of the electron. 400 Times 10^6 m/s^2Explanation / Answer
8) vf = vi + a t
= 150 + 5 * 10
plane's speed = 200 m/s
d = vi t + 1/2 a t2
= (150 * 10) + (1/2 * 5 * 102) = 1750 m
------------------------------------------------
9) d = vi t + 1/2 a t2
The train is at rest starting vi = 0
t = 1.0 min = 60 s
d = 1/2 a t2
d = 1/2 * (1.0 m/s2) * (60 s)2
d = 1800 m