An engineer is going to redesign an ejection seat for an airplane. The seat was
ID: 3319190 • Letter: A
Question
An engineer is going to redesign an ejection seat for an airplane. The seat was designed forpiots weighing between 150 lb and 201 lb. The new population of pilots has normally distributed weights with a mean of 160 ib and a standard deviation of 27.3 lb a. If a pilot is randomly selected, find the probability that his weight is between 150 lb and 201 lb. The probability is approximatelyRound to four decimal places as needed.) b. If 39 different pilots are randomly selected, find the probablility that their mean weight is between 150 lb and 201 lb. The probability is approximatelyRound to four decimal places as needed.) c. When redesigning the ejection seat, which probability is more relevant? 0 A. O B. ° C. O D. Part (b) because the seat performance for a single pot is more important. Part (b) because the seat performance for a sample of pilots is more important. Part (a) because the seat performance for a single plot is more important. Part (a) because the seat performance for a sample of pilots is more important.Explanation / Answer
a) P(150<X<201)=P((150-160)/27.3<Z<(201-160)/27.3)=P(-0.3663<Z<1.5018)=0.9334-0.3571=0.5764
b)std error =std deviaiton/(n)1/2 =27.3/(39)1/2 =4.3715
P(150<Xbar<201)=P((150-160)/4.3715<Z<(201-160)/4.3715)=P(-2.2875<Z<9.3789)=1.0000-0.0111=0.9889
c)
option C is correct