Hey I need help with this. Im not sure if the answers i have are right! Please n
ID: 1524834 • Letter: H
Question
Hey I need help with this. Im not sure if the answers i have are right! Please number the answers clearly so i can know which goes where. I. (10 pts) Nugene claims that his Harley Fat Boy will accelerate at a constant rate from rest to a speed of 100 km/hrin 600 How fast would he be going after the first 500s of acceleration? ard, Waie uses a slingshot to shoot a rock is straight up into the air with an initial velocity of 200 m/s, and then in ears. a. 16 pts) what maximum height will the rock reach before starting to downward? (Acceleration due to gravity is 9.80 m/s in magnitude.) b. (6 pts How long after he shoots the rock does he have to change his mind and move? 3. (8 pts Arobot drone is moving along the x-axis. Its equation of motion isr t) 1or -6-4tz (all coefficients are assumed to have SI units circle your answers. Not enough information the acceleration of the drone constant? b. Whatis the initial velocity of the drone? cWhat is the acceleration of the drone at t 20s? d. Does the instantaneous velocity of the drone ever equal zero? 0.53 s only Yes, atta only Yes, at t 0 and t 027s 0 and 0.53 s (10 pts) Marcel has been waiting at an intersection in his 53 Ford pickup. At the instant the traffic light turns green, he starts ahead with a constant acceleration of 320 m/s. At the same instant, Bubba, intis cadilat Deville, traveling with a constant speed of 20.0 m/s, overtakes and passes him. How far beyond his starting point does Marcel overtake the Bubba?Explanation / Answer
1) vi = 0
vf = 100 km/hr = 100*5/18 = 27.78 m/s
t = 6 s,
accelartion of the boy, a = (vf - vi)/t
= (27.78 - 0)/6
= 4.63 m/s^2
speed of the boy at t = 5s,
v = vi + a*t
= 0 + 4.63*5
= 23.15 m/s
= 23.15*18/5 km/hr
= 83.34 km/hr
2)
a) h_max = vo^2/(2*g)
= 20^2/(2*9.8)
= 20.4 m
b) t = 2*vo/g
= 2*20/9.8
= 4.08 s
3)
a) No
b) 0 m/s
v = dx/dt
= 30*t^2 - 0 - 8*t
at time t = 0,
v = 30*0^2 - 0 - 8*0
c) 112 m/s^2
a = dv/dt
= 60*t - 8
at t = 2 s
a = 60*2 - 8
= 112 m/s^2
d) yes. at t = 0 and t = 0.27 s
let atime t , v = 30*t^2 - 0 - 8*t = 0
30*t^2 = 8*t
==> t = 8/30
= 0.27 s