Two blocks are connected by a massless rope. This rope moves without slipping ov
ID: 1524855 • Letter: T
Question
Two blocks are connected by a massless rope. This rope moves without slipping over a pulley. The mass and radius of the pulley are 2 kg and 6 cm, respectively. The mass of block A is 6 kg and the mass of block Bis 4 kg. When the system is released from rest block B will move down, mass A will move to the right, and the pulley will rotate clockwise. During this process the change in the gravitational potential energy of block B will be partitioned into changes in the kinetic energies of the moving objects. What fraction (as a decimal) of this partitioned energy is converted into the rotational kinetic energy of the pulley?Explanation / Answer
4(9.8)h = 1/2 ( 6) v^2 + 1/2 I w^2
I = mr^2 = 2 ( 0.0036) = 0.0072 kg m^2
w = v/r
39.2 h = 3v^2 + 2v^2
h = 5v^2 / 39.2
5v^ 2= 3v^2 + Rotational KE
therefore rotattional KE must be = 2 v^2
fraction = 2/5