Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal alloy rod is submerged 24 cm below the surface of a fresh water pool by

ID: 1525114 • Letter: A

Question

A metal alloy rod is submerged 24 cm below the surface of a fresh water pool by steel cables tied 10cm from each end. It has a length of 80 cm, a mass of 1.5 kg and a uniform square cross sectional area of 6 cm2. Because its density is not uniform its center of mass is located 34 from the left end.

1)What is the force of tension in the left cable?

FLEFT = ?

2)What is the force of tension in the right cable?

FRIGHT = ?

-------

Do not copy from other people's work. I would like 2 answers here. Thank you.

Explanation / Answer

from the given data

volume of rod, V = A*L

= 6*80

= 480 cm^3

= 4.8*10^-4 m^3

m = 1.5 kg

let F_Left and F_right are the tension in the left and right cables.

In the equilibrium,
Apply, Fnety = 0

F_Left + F_right + Buoyancy - M*g = 0

F_Left + F_right = M*g - Buoyancy

= M*g - rho_water*V*g

F_Left + F_right = 1.5*9.8 - 1000*4.8*10^-4*9.8

F_Left + F_right = 10 N --------(1)

Apply net torque about center of mass.

F_left*(34 - 10) - F_right*(46 - 10) = 0

F_left*24 - F_right*36 = 0 -----(2)

on solving equations 1 and 2

we get

1) F_left = 6 N

2) F_right = 4 N