Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal airplane with a wingspan of 30m flies horizontally along a north-south r

ID: 2011663 • Letter: A

Question

A metal airplane with a wingspan of 30m flies horizontally along a north-south route in the northern hemisphere at a constant speed of 320 km/h in a region where the vertical component of the Earth's magnetic field is 5.0 x10 to the negative fifth T. (a) What is the magnitude of the induced emf between the tips of the wings? (b) If the easternmost wing tip is negatively charged, is the plane flying due north or south? Explain. This is problem number 12, chapter 20, in the College Physics book, seventh edition by Wilson, Buffa, and Lou. Thanks for the help.

Explanation / Answer

The length of plane, L = 30 m The speed of plane, v = 320 km/h = 88.9 m/s The magnetic field, B = 5 * 10^-5 T a) The induced emf is given by the formula                    E = BLv = 0.13335 volts b) The plane flying due south