The dipole moment of the water molecule (H_2O) is 6.17 times 10^-30 C middot m.
ID: 1525360 • Letter: T
Question
The dipole moment of the water molecule (H_2O) is 6.17 times 10^-30 C middot m. Consider a water molecule located at the origin whose dipole moment P points in the +x-direction. A chlorine ion (CI^-), of charge -1.60 times 10^-19 C, is located at x = 4.87 times 10^-9 m. Find the magnitude and direction of the electric force that the water molecule exerts on the chlorine ion. Assume that x is much larger than the separation d between the charges in the dipole, so that the approximate expression for the electric field along the dipole axis E = P/2 pi epsilon_0 y^3 can be used, where p Is the dipole moment, and y is the distance between ions. magnitude N direction Is this force attractive or repulsive? attractive repulsiveExplanation / Answer
P = dipole moment = 6.17 x 10-30
r = distance from dipole = 4.87 x 10-9 m
Electric field is given as
E = 2kP/r3
E = 2 (9 x 109) (6.17 x 10-30)/(4.87 x 10-9)3
E = 9.62 x 105 N/C
direction : Towards positive X-axis
The force is attaractive since a negative ion moves in opposite direction of the electric field . so ion moves towards negative X-axis towards the dipole