Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A: What is the strength of the electric field at the position (x,y)=(5.0cm,

ID: 1526391 • Letter: P

Question

Part A: What is the strength of the electric field at the position (x,y)=(5.0cm,0cm)? Express your answer using two significant figures.

Part B: What is the strength of the electric field at the position (x,y)=(5.0cm,5.0cm)? Express your answer using two significant figures.

Problem 20.22 A 18 nC charge is located at the origin. Part A What is the strength of the electric field at the position (z, y) (5.0 cm, 0 cm)? Express your answer using two significant figures. N/C Submit My Answers Give Up Incorrect, Try Again; 5 attempts remaining Part B Express your answer using two significant figures. N/C Submit My Answers Give Up Part C What is the strength of the electric field at the position (z, y) (-5.0 cm, -5.0 cm Express your answer using two significant figures. N/C Submit My Answers Give Up

Explanation / Answer

q = 18 nC
We know,
Electric Field due to point charge is given by, E = k*q/r^2
Where r is the radial distance

For Part A, r = 5.0 cm = 5.0 * 10^-2 m
For Part B & C , r = 5*sqrt(2) = 7.07 cm = 7.07 * 10^-2 m

Part A,
E = (8.9 * 10^9 * 18 * 10^-9)/(5.0 * 10^-2)^2
E = 64080 N/C
E = 6.4 * 10^4 N/C


Part B & C
E = (8.9 * 10^9 * 18 * 10^-9)/(7.07 * 10^-2)^2
E = 32050 N/C
E = 3.2 * 10^4 N/C