In the drawing below, E = 4.0 N/C and d = 1.5 m. Calculate the work done by the
ID: 1527864 • Letter: I
Question
In the drawing below, E = 4.0 N/C and d = 1.5 m. Calculate the work done by the electric field in moving a +5.0 times 10^-9 C charge from A to B. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in J but you don't need to enter the unit in your answer for this question. In the situation in diagram a above, calculate the potential energy difference between the +5.0 times 10^-9 C charge at B and at A. Be sure to include - sign if your answer is negative. Your answer needs to be in J but you don't need to enter the unit in your answer for this question. For the situation in diagram a above, calculate the potential difference between A and B. Be sure to include - sign if your answer is negative. answer needs to be in V but you don't need to enter the unit in your answer for this question.Explanation / Answer
The potential difference would be given by:
V = E d
V = 4 N/C x 1.5 = 6 Volts
Hence, Vab = 6 Volts