Mastering Physics: HW 4 Secure https:// 72872484 session.masteringphysics.com Ph
ID: 1528446 • Letter: M
Question
Mastering Physics: HW 4 Secure https:// 72872484 session.masteringphysics.com Physics 112 Spring 2017 Signed in as Matt Jelinske Help Close HW Problem 19.54. Resources e previous l 11 of 11 l return to assignment Problem 19.54 Part A In (Figure 1), the total resistance is 10.0 k2, and the Calculate the total capacitance of the circuit. battery's emfis 28.0 V. The time constant is measured Express your answer with the appropriate units. to be 22.0 us. C 2.20x10-9 F Submit My Answers Give Up Correct Part B Figure 1 of 1 Calculate the time it takes for the voltage across the resistor to reach 17.0 Vafter the switch is closed. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. t Value Units Submit My Answers Give U Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
Part B
we know that voltage across resistor
V = 28 e^(-t/RC)
17 = 28 e(^-t/RC)
t = 0.4989 RC
t = 10.977 us or t = 10.977 x 10^-6 sec