An airplane maintains a speed of 603 km/h relative to the air it is flying throu
ID: 1529772 • Letter: A
Question
An airplane maintains a speed of 603 km/h relative to the air it is flying through as it makes a trip to a city 801 km away to the north. What time interval is required for the trip if the plane flies through a headwind blowing at 38.1 km/h toward the south? Your response is within 10percentage of the correct value. This may be due to round off error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize round off error. What time interval is required if there is a tailwind with the same speed? Your response differs from the correct answer by more than 10percentage. Double check your calculations. What time interval is required if there is a crosswind blowing at 38.1 km/h to the east relative to the ground?Explanation / Answer
a)
V1 = velocity of airplane along the wind = 603 + 38.1 = 641.1 km/h
V2 = velocity of airplane opposite the wind = 603 - 38.1 = 564.9 km/h
D = distance =801 km
Time for the trip is given as
t = D/V1 + D/V2
t = 801/641.1 + 801/564.9
t = 2.67 h
b)
t = 801/641.1 + 801/641.1