Part A. If a flea can jump straight up to a height of 21.2 cm , what is its init
ID: 1530296 • Letter: P
Question
Part A. If a flea can jump straight up to a height of 21.2 cm , what is its initial speed as it leaves the ground, neglecting air resistance?
Part B. How long is it in the air?
Part C. What is the magnitude of its acceleration while it is moving upward?
Part D. What is the direction of its acceleration while it is moving upward?
Part E. What is the magnitude of its acceleration while it is moving downward?
Part F. What is the direction of its acceleration while it is moving downward?
Part G. What is the magnitude of its acceleration while it is at the highest point?
Part H. What is the direction of its acceleration while it is at the highest point, is it upward, downward, or undefined?
Explanation / Answer
A) Maximum Height is Hmax = Vo^2/(2*g) = 0.212
Vo^2/(2*9.8) = 0.212
Vo = 2.03 m/sec
B) Time of flight is T = 2*Vo/g = 2*2.03/9.8 = 0.414 sec
C) magnitude of accelaration is a = 9.8 m/s^2
D) accelaration is in downward direction
E) magnitude of accelaration is a = 9.8 m/s^2
F) accelaration is in downward direction
G) a = 9.8 m/s^2
H) accelaration is in downward direction