Part A. If 31.7mL of 0.230M KOH is required to completely neutralize 30.0mL of a
ID: 874375 • Letter: P
Question
Part A.
If 31.7mL of 0.230M KOH is required to completely neutralize 30.0mL of a HC2H3O2 solution, what is the molarity of the acetic acid solution?
HC2H3O2(aq) + KOH(aq) ? KC2H3O2(aq) + H2O(l)
Part B.
What is the [H3O+] in a solution that contains 1.72g HNO3 in 0.540L of solution?
Part C.
A 12.0mL sample of vinegar, which is an aqueous solution of acetic acid, HC2H3O2, requires 17.5mL of 0.300M NaOH to reach the endpoint in a titration.
HC2H3O2(aq) + NaOH(aq) ?
NaC2H3O2(aq) + H2O(l)
What is the molarity of the acetic acid solution?
molarity =Explanation / Answer
If 31.7mL of 0.230M KOH is required to completely neutralize 30.0mL of a HC2H3O2 solution, what is the molarity of the acetic acid solution?
HC2H3O2(aq) + KOH(aq) ---->KC2H3O2(aq) + H2O(l)
Given : Volume of KOH = 31.7 mL , Molarity = 0.230 M
Volume of HC2H3O2 = 30.0 mL
Solution :
HC2H3O2(aq) + KOH(aq) --> KC2H3O2(aq) + H2O(l)
From the reaction stoichiometry we say that mol ratio of HC2H3O2(aq): KOH is 1 : 1
Lets find moles of KOH from given volume and molarity
mol KOH = Molarity * Volume in L
= 0.230 M * 0.0317 L = 0.00729 mol KOH
Lets calculate moles of HC2H3O2
HC2H3O2 = mol KOH * 1mol HC2H3O2/ 1 mol KOH
= 0.00729 mol HC2H3O2
We know molarity = mol / Volume in L
Molarity of HC2H3O2 = 0.00729 mol HC2H3O3 / 0.030 L
=0.243 M
What is the [H3O+] in a solution that contains 1.72g HNO3 in 0.540L of solution?
Given :
Mass of HNO3 = 1.72 g
Volume of HNO3 = 0.540 L
Molarity [H3O+] =[HNO3]