Point masses m_1 = 41.7 kg and m_2 = 33.6 kg are located 357 cm apart. Determine
ID: 1532619 • Letter: P
Question
Point masses m_1 = 41.7 kg and m_2 = 33.6 kg are located 357 cm apart. Determine the magnitude and direction that m_2 exerts on m_1? When two point masses are a distance of 234 m apart, the force that one exerts on the other is 784 times 10^N If the distance between the two masses suddenly decreases to 1/9 of what it was (i.e., the distance between them is now 26.0 m), but the mass of each is unchanged, what will be the new force between them? For Problems #3, and #4, use the figure at the right. The figure represents a solid sphere, with radius 238 m, concentric with a spherical shell of radius 714 m. The solid sphere has a net charge of (+315)e on it, and the outer shell has a net charge of (-715)e on it. The surface charge density on the outer shell isExplanation / Answer
1) Force = 6.67 * 10-11 * 41.7 * 33.6/3.572
= 7.33 * 10-9 N
Direction = towards m2 .
2) new force = 92 * 78.4 * 10-10
= 6.35 * 10-7 N
3) surface charge density on outer shell = -(715 * 1.6 * 10-19)/(4pi * 7142)
= - 1.79 * 10-23 C/m2