Please answer the following question. Item 2 You are testing a new amusement par
ID: 1534338 • Letter: P
Question
Please answer the following question.Item 2 You are testing a new amusement park roller coaster with an empty car with a mass of 115 kg One part of the track is a vertical loop with a radius of 12.0 m. At the bottom of the loop (point A) the car has a speed of 25.0 m/s and at the top of the loop (point it has speed of 8.00 m/s previous 12 of 8 ney Part A As the car rolls from point A to point B, how much work is done by friction? use 9.81 m/s for the acceleration due to gravity. A Submit My Answers Provide Feedback Continue
Explanation / Answer
The problem can be solved as follows -
Here, the kinetic energy at the bottom = 1/2 mv^2 = 1/2*115*25^2 = 35937.5 J
Again, kinetic energy at top = 1/2 mv^2 = 1/2*115*8^2 = 3680 J
Further, potential energy at top = mgh = 115*9.81*24 = 27075.6 J
Therefore, total energy at top = 3680 + 27075.6 = 30755.6 J
So, the work done by friction = 35937.5 - 30755.6 = 5181.9 J