Please answer the following question. Item 5 You are asked to design a spring th
ID: 1534341 • Letter: P
Question
Please answer the following question.Item 5 You are asked to design a spring that will give a 1300 kg satellite a speed of 1.80 m/s relative to an orbiting space shuttle. Your spring is to give the satellite a maximum acceleration of 5.00g, The spring's mass, the recoil kinetic energy of the shuttle, and changes in gravitational potential energy will all be negligible. Part A What must the force constant of the spring be? Take the free fall acceleration to be g guso m/s2 Submit My Answers Give Up Part B What distance must the spring be compressed? Submit My Answers Give Up N/m back Continue
Explanation / Answer
here,
let the spring constant be k and distance be A
maximum accelration , a = 5 g = 49 m/s^2
A * w^2 = a
A * (sqrt(k/m))^2 = 49
A * k/1300 = 49 ....(1)
mass , m = 1300 kg
using conservation of energy
potential energy stored in the spring = kinetic energy gained by satellite
0.5 * k * A^2 = 0.5 * m * v^2
K * A^2 = 1300 * 1.8^2 ....(2)
from (1) and (2)
K = 9.6 * 10^5 N/m, A = 0.066 m
a)
the spring constant is 9.6 * 10^5 N/m
b)
the amplitude of oscillation is 0.066 m