Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please answer the following question. Thank you! A small plane must fly from loc

ID: 1652009 • Letter: P

Question

Please answer the following question. Thank you!

A small plane must fly from location A to location B in 2 hours. B is 200 miles away from A and is in the direction 20 degree south of east. At the plane's altitude there is a 25 mph wind that is blowing 30 degree north of east, what is the minimum average speed relative to the air the plane must maintain to make the trip? What direction must the plane fly relative to the air? Use the formalism from class, assume a straight line path, and include a labeled vector sketch. You must clearly define two different reference frames for full credit.

Explanation / Answer

in the reference frame of earth.

r = 200 (cos20i - sin20j) = 188i - 68.4j miles

v_air = 25(cos30i + sin30j) = 21.6i + 12.5j mph


v_plane = r / t = (188i - 68.4j) / 2

v_plane = 94i - 34.2j mph

this is the velocity of plane as observed from earth.


and we observe from the reference frame of air.

then v_plane_air = v_plane - v_air

v = ( 94i - 34.2j) - (21.6i + 12.5j)

v = 72.4i - 46.7j mph


average speed = magnitude = sqrt(72.4^2 + 46.7^2)

= 86.2 mph ........Ans


direction =tan^-1(46.7 / 72.4) = 33 deg south of east.

.........Ans